Od tří let hraje hokej, pět let dokonce na prvoligové úrovni. Pochází ale z rodiny, kde se vždy podnikalo, a proto má Václav Jaroš od 18 let kromě sportovní kariéry i vlastní byznys. Jeho posledním projektem je NFCtron – startup, který dokáže monitorovat průběh jakéhokoliv festivalu nebo akce v reálném čase. Návštěvníci si předem nabijí peníze na náramek, pomocí kterého platí během akce přímo u jednotlivých stánků. Bez peněz, jen přiložením čipu. Kromě pohodlného placení spočívá síla systému NFCtron ve využití dat, která návštěvníci generují. „Víme, co se stane, ještě dřív, než se to stane,“ shrnuje svůj nápad Jaroš.
Bez jakých technologií by váš nápad nemohl fungovat?
NFC čipy, které umožňují bezdrátovou komunikaci dvou elektronických zařízení, jsme si poprvé vyzkoušeli v projektu s názvem Čerstvá sváča. Děti na základních školách si mohly předem nabít částku k útratě a objednávat si ve webové aplikaci svačiny, které si pak ve škole vyzvedly. Díky naší aplikaci každý výdejce přesně věděl, jakou svačinu má komu dát, a celý výběr se tím nesmírně urychlil. Šetřili jsme tak čas i rodičům, kterým stačilo spravovat „svačinový“ kredit, případně dítěti svačinu rovnou vybrat.
V tímto projektu jsme se začali učit správně pracovat s daty a celou službu vylepšovat. O našich zákaznících a jejich preferencích jsme se s pomocí technologie NFC dozvěděli téměř všechno. Celý princip jsme se rozhodli rozpracovat a otestovat „naostro“ na gastronomické akci.
Chtěli jsme vytvořit službu, díky které bychom zjistili vše o finančních tocích nebo počtu zákazníků na akci. Všechny tyto věci jsme navíc chtěli umět monitorovat v reálném čase. Pořadatelé prostřednictvím NFCtronu získají ekonomická data o každém prodejním místě a zákazníkovi, která mohou využít okamžitě nebo vše analyzovat později.
Na závěr Slavností růžového vína, kde jsme aplikaci vyzkoušeli v ostrém provozu, jsme měli k dispozici spoustu skvělých dat. I pro prodejce to bylo perfektní. Stánkům bezhotovostní platby pomocí čipů přinesly obrovskou výhodu třeba v tom, že urychlily výdej a mohly nasadit méně personálu – už nebyl potřeba člověk, jehož jediným úkolem je přijímání plateb a vracení drobných. Díky NFC čipům a datům víme, co se stane, dříve, než se to stane. Aplikace rozpozná, že někde dochází třeba pivo, a majiteli pošle notifikaci, čímž mu v reálném čase pomáhá optimalizovat cenotvorbu i zisky.
Z pohledu startupu se snažíme automatizovat procesy a workflow, co to jde. Každý měsíc platíme spoustu technologií formou předplatného: npm, BrowserStack, GitHub nebo mLab. Projektoví manažeři používají Trello. Všechny tyto technologie nám usnadňují další rozvoj a ani bez jedné z těchto aplikací bychom nemohli dojít do fáze, kde jsme teď.
Lidé, kterým ve firmě nejvíc věřím, nemají stálou pracovní dobu. Když potřebují, mohou pracovat kdekoliv, neřešíme dovolenou – mohou si ji vzít kdykoliv. Kolegové pracují z domu, jak chtějí. Komunikujeme s nimi hlavně přes Slack. Právě Slack je úplně neuvěřitelná věc. Díky integracím s GitHubem a dalšími vývojářskými aplikacemi nebo OneNote máme k dispozici přehledný nástroj, který nám obrovsky usnadňuje práci.
Jak se promění váš byznys v následující dekádě?
Do firem, jako je ta naše, podle mě brzy v nějaké formě dorazí virtuální realita. Nebudeme muset jezdit za zakázkami, ale vyřešíme je přímo z prostředí kanceláře. Zákazník se bude moci podívat do prodejen, prohlédnout si produkty zblízka, „osahat“ si je.
Do cloudu se budou integrovat další aplikace a součásti procesu tak, aby se společnosti mohly věnovat jádru svého byznysu.
A co se týče samotné NFC technologie? Dnes je běžná, najdete ji i v platebních kartách.Technologie samotná se měnit tedy nebude, ale možnosti jejího používání se budou rozšiřovat. Apple Pay, platby z telefonu a vše ostatní teprve přichází a rádi bychom byli jedni z prvních, kteří je na místním trhu integrují.
Momentálně řešíme implementaci automatické aktualizace. To nám pak velmi usnadní distribuci aplikace do koncových zařízení. Během méně než jedné sekundy, na telefonech, tabletech – zkrátka ve všech zařízeních – stovkám tisíc uživatelů najednou celý náš systém pustí tu nejnovější funkci, opravu nebo změnu. Díky cloudovému řešení. A to je podle mě neuvěřitelné.
Tip Microsoftu pro PRÁCI S DATY:
Nová generace nástrojů pro analýzu dat se snaží práci s daty maximálně zjednodušit i běžnému uživateli. Nepotřebujete složité nástroje – stačí jedno kliknutí a v interaktivním reportu zobrazíte informaci, která vás nejvíce zajímá. Z grafu se statistikami prodeje jednotlivých druhů nápojů tak třeba snadno zjistíte, u kterého stánku na festivalu se prodalo nejvíce růžového vína. Power BI analyzuje data v reálném čase a funguje jako aplikace i na mobilních zařízeních, tabletu nebo chytrém telefonu, ať už je vybaven operačním systémem Windows, Android nebo iOS. Data lze do Power BI importovat z různých zdrojů, během chvíle tak máte k dispozici interaktivní prezentaci aktuálních dat.