partner-01
René Keyzlar

moderní rodič

René Keyzlar

Manažer René Keyzlar je s technologiemi svázán dlouho. Pracoval na manažerských pozicích ve společnostech T-Mobile, Sony Ericsson nebo Samsung. Teď odpovídá za prodej a marketing kancelářského softwaru – to, co prodává, si taky rád zkouší a intenzivně používá.

Jaké technologie mi pomáhají komunikovat s rodinou a zorganizovat si den?

Moje rodina je rozesetá po Česku, Moravě i Slezsku. K videohovorům používáme Skype. Protože hodně fotíme a natáčíme, a dědečkové a babičky chtějí vidět, jak roste jejich malá vnučka, sdílíme fotky přes OneDrive. Jakmile máme nové přírůstky, pošlu mamince a tchyni e-mail s odkazem na složku v OneDrivu.

Používáme i poznámkový blok OneNote sdílený v cloudu. Maminka si sdílí se známými recepty na Pinterestu a na OneNote má prověřené rodinné recepty, které nasdílela mé manželce. Ta mi teď může vařit moje oblíbená jídla jako od maminky. Moje maminka si postup vaření i dokumentuje krátkými videy, takže můžu říct, že darovat jí chytrý telefon byl rozhodně dobrý nápad, díky čemuž se naše rodinné recepty uchovají i pro příští generace.

V OneNote si můžu vytvořit jednotlivé tematické sešity, vkládat do něj obrázky, videa, zvukové stopy nebo tabulky. V práci na něj nedám dopustit, ale doma už je pro mě taky nepostradatelný. Mám v něm naskenované doklady od auta, protože s manželkou sdílíme služební auto, a občas si zapomeneme papíry předat. A mile mě překvapila jednou česká policie, když naskenované dokumenty po mém vysvětlení uznala. Dle mého názoru je jen otázka času, kdy takové digitální doklady uzná i česká či EU legislativa.

Do OneNote si vkládám letenky, potvrzení z autopůjčovny, potvrzení z hotelu, lístky na sportovní utkání. Odpadá mi tak povinnost s sebou nosit papíry a dostanu se k nim z jakéhokoliv zařízení. U vstupu pořadatelé už jen zkontrolují barcode, či číslo rezervace.

DSCF1426

Navíc od té doby, co používám aplikaci Office Lens, nepotřebuju skener. Je to kombinace foťáku a chytrého skeneru. Jakýkoliv dokument nebo stránku promítané prezentace, který si vyfotím, převede aplikace do pravoúhlého formátu a upraví, aby se neleskl a automaticky uloží do předem zvolené složky v OneNote. Dnes už skenuju tedy jen telefonem. Když něco koupím, automaticky si vyfotím účtenku a uložím ji na cloud do příslušné složky. Mám složky na skeny smluv, záručních listů, či faktur za opravu. Třídění a hledání je výrazně rychlejší než u papíru. Inteligentní skener umí text ve snímku vloženým do OneNote “naindexovat” a vám stačí jen zadat slovo, které na dokumentu je. OneNote umí navíc konvertovat i poznámky z jiných aplikací, třeba z Evernote, který nabízí srovnatelné funkce pouze za měsíční předplatné.

Můj syn si dokumenty a projekty do školy ukládá na OneDrive, takže když si chystá prezentaci nebo pracuje na nějakém projektu, stačí, aby mi nasdílel práva a můžu se podívat, co dělá, zkontrolovat to nebo ho inspirovat, jak to vylepšit.

Používáme i aplikace spojené se zábavou. U každé televize máme modul propojený s počítačem, který je schopen přehrávat filmy v digitální podobě uložené na centrálním počítači. To samé platí i o hudbě, která je ovládaná z aplikace v mobilním telefonu a přehrávaná pouze ve zvolené místnosti.

TIPY: JAK TO DĚLAJÍ JINDE?

  • OneNote Classnotebook umožňuje učitelům vytvářet digitální obsah a distribuovat jej studentům bez ohledu na to, jaké mají zařízení. OneNote lze nainstalovat na Mac, Windows i zařízení s Androidem.
  • Chytrý zámek vám otevře dveře pomocí aplikace v mobilu. Návštěvám tak můžete poskytnout přes mobil jednorázový vstupní kód platný jen po určitou dobu, z práce otevřít synovi, který si zapomněl klíče, nebo se podívat, kdo stojí přede dveřmi, i když jste na služební cestě.
  • Díky chytrému telefonu můžete „poroučet“ i svému autu, třeba s pomocí Volvo on Call. Pojedete do práce v osm ráno? Tak si na 7.40 spusťte v telefonu motor, ať se vám auto vytopí a odmrazí.
  • A když už mluvíme o autech, bezkontaktní klíč vůbec nemusíte vytahovat z kapsy. Když přijdete k autu, samo se s bezkontaktním klíčem spojí a odemkne se. Jen pozor na zesilovače, kterými jsou zloději schopni auto ošálit.
  • Chytré věci už jsou všude kolem nás. Chytrým telefonem si v dosahu domácí wi-fi klidně můžete otevřít i garážová vrata.

Jak bude vypadat život mojí rodiny v roce 2026?

Microsoft teď hodně podporuje digitální pero, protože jemná motorika a psaní rukou jsou velmi důležité. Aktuální výroční update Windows 10 má speciální vrstvu, takže si v jakékoliv pro tento update optimalizované aplikaci můžete nad úroveň textu psát komentáře, grafické poznámky a další záležitosti.

Myslím si, že s tímhle updatem nastane boom konvertibilních zařízení s dotykovým displejem, kdy si budete moci odtrhnout displej od klávesnice nebo ho otočit o 180 stupňů a začít si na displej psát jako do bloku.

I škola před sebou má obrovské možnosti. Dcera jednoho kolegy si zlomila nohu a rodiče se domluvili s její školou, že se vyučování zúčastní přes Skype. Když to doplníte něčím jako OneNote – s poznámkami v cloudu – vůbec nemusí vadit, že jste nemocní. Když děti dostanou podklady a zadání projektu v OneNote, můžou týmově spolupracovat na aktivitách i po škole.

Přístup k dokumentům v cloudu taky umožní častěji pracovat doma – třeba než ráno pomine dopravní špička, což šetří čas, peníze i nervy.

Osobně se budu technologicky určitě posouvat i praktickým směrem. Třeba systémy k zabezpečení domácnosti a domácích spotřebičů, či nastavování některých parametrů vozidla lze už teď ovládat přes mobilní telefon.

#2026