partner-01
Petr Hájek

umělecký ředitel galerie

Petr Hájek

Vlastník a umělecký ředitel The Chemistry Gallery zaměřené na prezentaci současných mladých umělců, jako jsou například Lucie Jindrák Skřivánková, Jakub Švéda nebo Kryštof Hošek. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, působil v Czech Investu, na Úřadu vlády i v PricewaterhouseCoopers. Pražskou galerii vede od jejího vzniku už osm let.

Jaká je minulost a současnost nových médií v umění?

Nová média přinesla posun zejména v tom, jakým způsobem umělci reagují na filozofy. Dříve umělci na filozofy, kteří formulují myšlení, navazovali jen sporadicky. Byly to dvě oddělené sféry. S přísunem nových technologií, které se staly jedním z postmoderních témat filozofie, začali i umělci hledat nové způsoby vyjadřování a nová média, kterými by tyto nové skutečnosti byli schopni moderně vyjádřit.

Za významného filozofa, jehož práce přispěla k rozšíření nových vyjadřovacích forem, je považován Kanaďan Marshall McLuhan, autor termínu globální vesnice, jehož myšlenky formovaly celou novou generaci novomediálních umělců.

Mezi nejznámější průkopníky patří například Američan korejského původu Nam June Paik, který v 70. letech tvořil instalace z televizí. Komentoval tím problém odosobnění jednoho člověka od druhého kvůli vysedávání u televize. Téma bylo samozřejmě v té době zcela nové, stejně jako i způsob jeho vyjádření.

V současnosti pro mě nová média znamenají hlavně použití nových zobrazovacích technik. Například mladý umělec Tomáš Vavříček, absolvent pražské AVU, který studoval v ateliéru intermediálních studií Milana Knížáka, vytváří video obrazy, které promítá do vodní stěny vytvořené proudem vody.

Jiným příkladem je třeba mapping, který coby projekční plochu používá domy, a jejich architektura slouží jako základ pro příběh animace, která je pro dané místo vytvořená na míru.

Electronic_Superhighway_by_Nam_June_Paik

Co je umění budoucnosti? Jak budou galerie vypadat za deset let?

V budoucnosti bude na umělce, kteří budou chtít být skutečně úspěšní, vytvářen stále větší tlak, aby byli plně multimediální a schopní se vyjádřit za pomoci propojení více médií najednou – tradičních i nových. Pro mě osobně je médiem budoucnosti světlo a myslím, že bude používáno stále častěji v nejrůznějších podobách. Realita ale ve skutečnosti zajde mnohem dále.

Umíte si představit klavírní árii převedenou do ultrazvuku, který bude vnímat jen určitý orgán v těle? Nebo výstavu malých černých děr, které budou v galeriích vystaveny místo soch?

Ještě chvíli si ale v tomto ohledu vystačíme se světlem a s automaticky generovanými, tedy „živými“ obrazy od skutečných novomediálních umělců.

TIP MICROSOFTU PRO UMĚLCE A GALERISTY:

Dell XPS 13 Dino II Angle1_6303Moderní technologie vycházejí vstříc nekonečné fantazii umělců a kreativců a pomáhají jim převést jejich ideje do reality. S rozvojem novomediální tvorby bere umělec do ruky počítač častěji než papír a tužku. Ten, kdo chce vytvořit působivé dílo za použití moderní techniky, potřebuje zařízení s dokonalou grafikou. I ty nejmenší detaily zvládne díky vysokému rozlišení obrazovka výkonného obojživelníka Dell XPS 13, který můžete ovládat myší i dotykem. K dispozici budete mít tu nejširší paletu barev a kontrast, který dokonale zobrazí i nejtmavší a nejsvětlejší odstíny barev.

#2026