partner-01
Lubo Smid

startupista

Lubo Smid

Spoluzakladatel a COO jedné z předních technologických společností, která se věnuje vývoji mobilních aplikací výhradně pro americké klienty. Pobočky má v Los Angeles, San Franciscu a New Yorku, přičemž nejdůležitější část firmy je v Praze s Brně. Mezi nejznámější klienty STRV patří americká investiční platforma do nemovitostí Rich Uncles, videostreamingová služba Feeln od americké televizní sítě Hallmark nebo globální aplikace pro komunikaci učitelů a žáků ClassDojo, kterou využívá polovina amerických škol. STRV mimo to také provozuje vlastní sociální síť pro gaye Surge a službu rychlého rozvozu jídla Ordr.

Co je aktuálně hlavním trendem v našem oboru?

Americké firmy mění svůj přístup k mobilním telefonům. Dnes už nevydávají rovnou aplikace, jak bylo zvykem na začátku „appstorového“ boomu. Raději vytvoří pouze mobilní web, na kterém si otestují koncept, a až následně přistupují k vývoji aplikací.

Až když je jasné, že se jejich služba ujala a její fungování na webu je vypilované, přijde na řadu vývoj samostatných aplikací pro iOS a Android. Tento trend nyní vidíme u většiny klientů. Důvodem jsou nižší vstupní náklady pro testování produktu a zároveň to, že případné první změny není třeba dělat zvlášť na obou nejpoužívanějších mobilních platformách. Na mobilní vývojáře to klade výrazně větší nároky na znalosti a zkušenosti, protože aplikace musí být opravdu vyladěné do detailu, ale jsem přesvědčený, že to našemu byznysu svědčí.

A co životní styl startupistů? Většinu volného času trávím sportem. Snažím se jít alespoň pětkrát týdně na CrossFit a během roku absolvuji několik maratonských běhů.

Sportovního ducha máme všichni čtyři zakladatelé STRV, proto jsme si v našich nových kancelářích postavili vlastní posilovnu, kde pořádáme lekce CrossFitu nebo jógy.

Aby zůstala rovnováha zachována, máme i vlastní bar a terasu. Tam se po práci potkáváme na pivu a přes léto grilujeme. Celkově jsme naše kanceláře vymýšleli tak, aby nabízely nejrůznější formy vyžití a odpočinku.

lubo smid

Na co se startupová scéna zaměří v příštích deseti letech?

Stačí se podívat, jak se technologie vyvíjely v posledních letech. Není tak možné předpovědět, kam se celý trh posune. Myslím si, že díky technologiím se bude zjednodušovat vývoj, a vývojáři tak budou muset umět víc než jen programovat, ale to je tak jediné, co si troufnu předpovídat.

Pokud chceme pracovat na zajímavých a prestižních projektech, je velmi důležité mít po ruce většinu nejnovějších technologií. Proto u nás najdete brýle pro virtuální realitu Oculus Rift a nově také nové brýle od HTC s názvem Vive.

Držet krok s neustálým technologickým pokrokem je důležité nejen z hlediska hardwaru. Sami zkoušíme hrát Pokémon Go, protože ačkoliv koncept rozšířené reality není nic nového pod sluncem, popularita ukazuje směr, co lidi baví a kde leží další byznysové příležitosti jak pro nás, tak pro naše klienty.

Tip Microsoftu pro STARTUPISTY:

HP Spectre 13 x360 Pike Angle3Vybudovat technologickou firmu od nuly znamená být nejen vizionářem a vývojářem, ale také zdatným manažerem, obchodníkem a marketérem v jednom. Microsoft nabízí start-upům v programu BizSpark zdarma software, služby, technickou i strategickou podporu a cloudová řešení na Microsoft Azure po celé první tři roky podnikání. I ty nejnáročnější programy poběží na zařízení HP Spectre x360, jehož speciální konstrukce s otočným pro překlopení až o 360° promění ultrabook jedním pohybem v prezentační tablet.

#2026