partner-01
Liběna Rochová

módní návrhářka

Liběna Rochová

První šaty si ušila už v páté třídě, inspirací jí byla babička, po které prý zdědila estetické cítění. Navrhuje divadelní, filmové a scénické kostýmy, umělecké objekty na tělo, róby pro vystoupení zpěvaček i kolekce prêt-à-porter. Její tvorba je zastoupená ve sbírce Museé de Tissus v Lyonu a v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a Brně. V současnosti vede Ateliér designu oděvu a obuvi na UMPRUM. Za konceptuální kolekci Partitury si letos odnesla ocenění Módní designér roku i titul Grand designérka roku 2015.

Jak technologie vstupují do módní tvorby?

libena rochovaNejvíce se nové technologie a materiály uplatňují v extrémních, ale také rekreačních sportech. Třeba v golfu můžeme vypozorovat velký boom funkčního oblečení, které chrání před vlhkem a větrem. Tyto materiály nové generace se pak uplatňují i v módním průmyslu – v haute couture i běžné konfekci.

Některé nové látky jako například ty z laseru nebo s kovovými vlákny mají funkci především dekorativní a já sama tyto materiály ve svých kolekcích používám.

Podařilo se mi například navrhnout večerní šaty s vodivými vlákny, které ve tmě svítily. V roce 2014 jsem také vytvořila pro svou přehlídku na Designbloku kolekci oblečení z reflexních materiálů s malbou.

Budeme v roce 2026 nosit místo šitých modelů oblečení z tiskárny?

Těším se na nové výzvy v podobě nových technologií. Studuji knihy, které se tomuto tématu věnují. Vnímám také velký rozmach 3D tisku.

Tuto technologii asi ve světě nejvíce proslavila Iris van Herpen svými nápaditými uměleckými šaty. U nás se tvorbě 3D věnuje například šperkařské studio Blueberries.

Tato technika se ale nedá uplatnit všude, jako třeba u designování bot. Ty by měly být pohodlné a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že tomu tak u vytištěných bot bohužel není.

Nemyslím si ale, že by se tato technologie posunula na takovou úroveň, že bychom si oblečení tiskli jednou sami doma na tiskárně. Je to finančně i technologicky náročná technika.

Za pět až deset let se v módě budou opakovat trendy z minulosti. Stejně jako se teď znovu navrací osmdesátá a devadesátá léta. Nemyslím si, že by se za takhle krátkou dobu něco výrazně změnilo. Pokud tedy nepřijde válka.

TIP MICROSOFTU PRO KREATIVCE A MILOVNÍKY MÓDY:

Acer_SA5-271-wp-win10-03Jste tvůrčí a na poradě nebo při telefonování si všechno raději kreslíte? Rychle si načrtnout nápad nebo zachytit momentální inspiraci už nemusíte jenom jen na papír. Pokud máte zařízení 2 v 1 a elektronické pero, kreslit i psát můžete přímo na displej. Tohle umí třeba multifunkční Acer Switch 12 Alpha, které v sobě spojuje výhody klasického notebooku s tabletem. Ovládání dotykem je intuitivní a šetří čas třeba při prohlížení fotografií.

#2026