Začínal s hokejem, ale kvůli drobnému vzrůstu nakonec zjistil, že to nebude sport pro něj. Tak se z něj stal skvělý vrchař a časovkář a v současnosti je členem nejlepší a nejbohatší stáje světa. V roce 2014 skončil celkově sedmý v Tour de France, rok poté šestý v italském Giru, letos ho ale ze závodů na půl sezony vyřadilo zranění kolene.
Jak mi technologie pomáhají v tom, být lepším sportovcem?
Bublina okolo týmu Sky kvůli technologiím je trošku nafouklejší, než to ve skutečnosti je, a řekl bych, že už to taky slábne. I ve Sky totiž začali víc chápat a respektovat srdce, trénování a závodění podle pocitů. Technologie tu ale jsou samozřejmě k tomu, aby nám v tom pomáhaly, a používáme je ve všem – od sledování tréninku po různé formy diet. Asi nejvíc se projevují v materiálu, třeba u aerodynamiky rozhodují. Buď je kolo a posed aerodynamický, nebo ne. Proto se v tomto ohledu snažíme pracovat třeba ve větrných tunelech.
Pak jsou technologie i v maličkostech, jako třeba u týmu na letošní Tour de France. To, že máme ve Sky auto s vlastní kuchyní, kde se vaří jako v michelinských restauracích, je už zavedené. Že si vozíme vlastní matrace a peřiny taky. Ale kluci používali další přívěs, kde byly jen pračky a sušičky, aby se prádlo nemíchalo a zajistila se lepší hygiena. Protože když jedete Tour 21 dnů a máte devět jezdců v týmu, mohl by nastat nějaký problém.
Technologií je strašně moc a snažíme se je využívat ku prospěchu, ale u toho se taky musíme snažit, aby nás nesemlely. To se týká hlavně tréninku, abych se nestal obětí různých parametrů, navigací. Dnes je moderní všechno sledovat, zaznamenávat, ale pak se zapomíná na základní faktory jako to, jak se člověk cítí nebo vyspí. Když sportovci pořád sledují nějaké přístroje, večer zkoumají data, tak jim to jen sebere čas na spánek. Základní věc pro regeneraci je odhodit telefon, notebook a vzít si knížku do ruky. To dnes bohužel opomíjíme, každý je online a i já s tím mám někdy problém. Ale snažím se technologie využít ve svůj prospěch, a ne aby mi ještě ubíraly síly.
Jak to bude vypadat v roce 2026?
Posledních pět let zažíváme největší technologický boom, ale všechno nasvědčuje tomu, že se sportovci vrátí k pocitům – budeme se soustředit na to, jak se naše tělo cítí, a nebudeme se spoléhat jen na stroje a data. Technologie tady budou, ale nesmějí nás zadusit, musí nám život usnadňovat. Právě teď nastává doba, kdy nás pohlcují. Myslím si, že se situace začne obracet. Nejen ve sportu. Jako lidé jsme se narodili a nemůžou se z nás stát stroje.
Samozřejmě, technologie půjdou s dobou. Rozhodně si nemyslím, že se třeba odstřihneme od internetu. Ale čím víc poroste množství informací, tím více se je lidé, včetně sportovců, budou muset naučit třídit a pracovat s nimi.
TIP MICROSOFTU PRO SPORTOVCE:
Technologie dnes zdaleka nevyužívají pouze profesionální sportovci. Bez chytrých hodinek nebo aplikace v telefonu si už jogging nebo projížďku na kole ani neumíme představit. Naše výsledky mohou sledovat kamarádi online a přes sociální sítě nás povzbuzovat. Virtuální trenér nám poradí, jak správně posilovat nebo protáhnout svaly, případně zkontroluje, jestli správně plníme tréninkový plán. Zapracovat na své kondici můžete i doma. Při hraní her na konzoli Xbox pomocí Kinectu zapomenete, že vlastně trénujete. Zkuste třeba Shape Up nebo Dance Central a budete překvapení, jak rychle vám cvičení uteče.