Pochází ze Slovenska, podnikovou ekonomiku studovala v německém Hagenu a do pražské pobočky Microsoftu přestoupila ze středoevropské centrály v Mnichově, kde posledních téměř devět let působila na různých finančních pozicích. V Mnichově žije a pracuje Kristínin manžel. Kromě náročné práce tak kosmopolitní manažerka poslední rok a půl řeší i to, jak pomocí technologií skloubit profesi a vztah na dálku.
Jaké technologie mi usnadňují práci a osobní život, organizaci a komunikaci?
Můj profesní a soukromý život jsou úzce propojené. Práce mě přivedla na čas z Mnichova do Prahy, a tak s manželem žijeme v obou městech. Naše práce vyžaduje časté cestování, ale tři dny v týdnu trávíme vždy spolu na naší mnichovské nebo pražské adrese, případně někam cestujeme společně. Tento trochu netradiční životní styl nám vyhovuje, neobešel by se ale bez vzájemné důvěry a bez technologií.
Mám spoustu pracovních schůzek, obchodních akcí a řídím lokální i mezinárodní projekty. Každodenní plánování a spolupráci s kolegy bych si už nedokázala představit bez Microsoft Office. Sdílíme kalendáře i důležité informace online ve společném poznámkovém bloku OneNote, což nám šetří čas a umožňuje spolupráci bez ohledu na to, kde se jednotliví členové týmu právě nacházejí. Bez dlouhých porad také všichni vědí, kdo na jakém projektu pracuje. Technologie nám pomáhají zdolávat kariérní cíle a plnit si své osobní sny.
Mám velmi ráda kulturu a záleží mi na tom, aby mě obklopovaly hezké věci. Sleduji trendy nejen v technologiích, ale i v módě. Proto mě těší, že je dnes na trhu řada stylových zařízení s propracovaným designem. Osobně jsem velkým fanouškem multifunkčních zařízení 2v1, notebooku s oddělitelnou dotykovou obrazovkou. Ovládat počítač dotykem je rychlejší a intuitivnější. Střídám klávesnici a tablet, přímo na displej si píšu perem poznámky k projektům a prezentacím.
Zařízení používám i mimo práci. Večer si přečtu na webu zprávy, nebo když přijde návštěva s dětmi, přenechám jim tablet, aby si na něm zahrály nějakou hru. Před voláním dávám přednost Skypu, protože můžu na obrazovce vidět toho, kdo mi volá.
Budete v roce 2026 používat pořád chytrý telefon a sdílet fotky s rodinou na cloudu, nebo nastoupí úplně nová technologie, která mezilidskou komunikaci převrátí, třeba virtuální realita?
Myslím si, že velké změny můžeme pozorovat už nyní. Technologie zásadně mění náš životní styl, ale třeba i pracovní trh. Flexibilita práce bude podle mě hrát stále významnější roli. Práce už není a nebude vázána na konkrétní místo a čas, ale na výsledek. To umožní firmám získat ty nejkvalifikovanější zaměstnance z různých koutů světa, rozvíjet diverzitu přístupů a zaměstnancům lépe sladit svůj soukromý a pracovní život.
Technologie jde dopředu mílovými kroky, což vidíme třeba u různých konceptů využití virtuální reality. Virtuální realita zřejmě velmi ovlivní budoucí vývoj produktů, hraní her, učení, cestování nebo nakupování. Vyzkoušet si virtuální šaty v e-shopu, abyste věděli, jestli vám padnou, nastudovat si anatomii člověka na virtuální figuríně nebo se při plánování dovolené projít virtuálním městem může být už brzy zcela běžné.
V profesním životě budeme víc a víc využívat konceptu práce odkudkoli s moderními stylovými zařízeními. S organizací práce a plánováním schůzek nám bude pomáhat virtuální asistentka, jako je Cortana ve Windows. Na základě analýzy obrovského množství dat nám bude nabízet informace na míru našim potřebám a plánovaným projektům a bude předvídat naše další kroky.
Produktové prezentace, školení nebo obchodní schůzky se budou častěji než osobně odehrávat online, ať už na obrazovce nebo ve 3D díky virtuální realitě, což nám umožní získat mezinárodní know-how z jakékoli země světa.