Společnost VirArch, u jejíhož vzniku stál, spolupracuje s architekty a umožňuje lidem, aby si prošli dům, který ještě nepostavili. Josef Večerník o budoucnosti přemýšlí rád a ze všech možných úhlů. Co umožnit studentům, aby se pomocí virtuální reality prošli po povrchu Slunce nebo se vydali do nitra atomu? Podívali se přímo na místě, jak vypadal život na středověkém hradě nebo jak se odehrávala bitva na Bílé hoře? Virtuální realita i realita rozšířená, augmentovaná, kdy digitální předmět zasadíte do skutečného prostředí, mají ohromné možnosti, vypráví nadšeně.
Jak mi technologie pomáhají v mé práci?
Virtuální a augmentovaná realita jako nové médium bude rozhodně pomáhat v designu, ať už architektonickém nebo produktovém. Model, ať už je to stavba nebo produkt, můžeme jednoduše a za nízkou cenu vytvořit ve 3D, vložit ho do virtuální reality a dívat se na něj ve skutečné velikosti.
My používáme virtuální i augmentovanou realitu, a ještě jsme přibrali webové vizualizace. Naše 3D modely se dají prohlédnout přímo ve webovém prohlížeči. Snažíme se vytvářet zážitky multiplatformní. Digitálně postavíme dům bez nábytku a okolí a můžeme ho podle přání klienta vyexportovat na náš web, na sdílené úložiště nebo jako mobilní aplikaci, kde si klient může v mobilu prohlížet nejen samostatný 3D model, ale může ho zasadit i do skutečné krajiny. Nebo si ho může prohlížet s pomocí brýlí Gear VR a pořád mluvím o tomtéž domě, který jsme postavili v digitální podobě.
Gear VR využíváme jako jednu z možností virtuální reality. Do brýlí s adaptérem se vloží smartphone a ony z něj udělají zařízení pro virtuální realitu. Vytvoříme speciální aplikaci, pošleme ji klientovi, on si ji nainstaluje a může se procházet domem, co ještě nestojí. Používáme taky Oculus Rift, což je zařízení, které už je třeba mít připojené k počítači.
A nejlepší, co v současnosti pro virtuální realitu existuje, je HTC Vive. Nasadíte si helmu a můžete se procházet po skutečné místnosti – vidíte se ve virtuálním světě. Když klientovi postavíme digitální dům na základě plánů architekta, můžeme mu ho ukázat a on si jej může celý projít. Má z něj zážitek, jaký dosud nebyl možný.
Náš proces je okopírovaný z herních studií, využíváme stejné nástroje. Je to jiný proces než v kancelářích, které se zabývají architektonickými vizualizacemi. Ve virtuální nebo augmentované realitě můžete i zacházet s předměty. HTC Vive má dva controllery, pomocí kterých můžete interagovat s prostředím ve virtuální realitě. Některá zařízení snímají tepelné záření z vašich rukou a podle toho je ukazují ve virtuální realitě. Když do domu přidáme objekty, u kterých to specifikujeme, můžete s nimi nakládat, jak chcete.
Které technologie nejvíc ovlivní architekturu v následující dekádě?
Když se podívám do světa, co se zkouší, tak bych řekl, že z architektonického hlediska budeme mít za deset let na co koukat. Testují se nové materiály, třeba samoopravovací beton, což by znamenalo konec prasklin v silnicích.
Experimentuje se s koloniemi bakterií, které dokážou stavět cihly. Zkouší se tvarování betonu do zahnutých a jiných tvarů, které doteď nebyly možné.
Další sféra, která může architekturu posunout na úplně jinou úroveň, je 3D tisk. V Číně dělají obří 3D tiskárny, které dokážou tisknout celé domy. Přijede obří zařízení a vytiskne za nějakou dobu celý dům na základě 3D obrazu. Kovové komponenty vytisknuté ve 3D se používají v motorech pro rakety.
3D tisk, virtuální realita, to je jen pár oborů, s nimiž se architektura určitě setká, ale už dnes se začínají obory míchat. Sociolog se snaží architektovi dát podklady, jak se budou lidé v prostoru chovat, a do architektury už běžně pronikají chemie, nanotechnologie nebo informační technologie.
Velký fenomén v nanotechnologiích jsou momentálně nanomateriály na bázi uhlíku. Struktura z uhlíkových vláken může být pevnější a lehčí než kov, takže budoucí domy bychom nemuseli zpevňovat kovovými tyčemi, ale stavební materiál může být protkán nějakou strukturou, která budově zajistí potřebnou pevnost.
Tip Microsoftu pro ARCHITEKTY A PROJEKTANTY:
Dříve než se klient ocitne na virtuální procházce svým vysněným domem, stráví architekt hodiny u počítače. Prezentace architektonických plánů pomocí virtuální reality přináší klientům úplně nový zážitek, zároveň vyžaduje od architekta propracování návrhu do nejmenších detailů. Nadprůměrný výkon a obrazovka s téměř neviditelným rámečkem pro ještě lepší zobrazení nabízí kompaktní Dell XPS 13, který je díky robustnosti zpracování a odolnému displeji skvělým společníkem pro práci na cestách.