partner-01
Jak se změní vaše práce

CO PŘINESE BUDOUCNOST

Jak se změní vaše práce

V budoucnosti budeme nosit v kapsách malé počítače o kapacitě několika knihoven, psali autoři v knize z roku 1981 Na prahu neznámých světů, která se zabývala popularizací vědy v různých oborech. Budoucnost přitahovala vždycky. A vždycky bylo těžké se trefit, ale ruku na srdce, šlo v roce 1981 předvídat internet?

Dnes máte budoucnost prakticky v obýváku. Představte si to: Ráno se rozhodnete, že pojedete na chalupu. Přes mobil dáte pokyn, ať se tam za půl hodiny zapne topení. V počítači zkontrolujete, jestli maminka na druhém konci města vzala léky. V garáži vás pozdraví auto a počká, až mu sdělíte cíl jízdy, aby vás tam samo dovezlo. Během cesty si připravíte prezentaci do práce a pak sklopíte klávesnici na druhou stranu počítače a na dotykové obrazovce začnete hrát hry. Když vás to přestane bavit, vezmete si digitální pero a na obrazovku píšete poznámky k dalšímu pracovnímu projektu, jež hned nasdílíte kolegovi, ať se na ně podívá.

Na chalupě si vyrazíte zaběhat do lesa a náramek na ruce vám měří dech, tepovou frekvenci i uběhnuté kilometry. Cestou domů vás zastaví policie. Papíry od auta máte naskenované pomocí aplikace Office Lens v mobilu, to jí ale stačí. Plynový kotel doma nahlásí, že nastal čas na servisní prohlídku. Na vašem disku (OneDrive) s dokumenty se objeví značka – kolega projel vaše poznámky a doplnil své. Vaše děti hrají s holografickými brýlemi hry a vy přemýšlíte, kdy si na 3D tiskárně vytisknete ty běžecké boty, abyste před koupí těch skutečných vyzkoušeli, jak sedí. Položíte rýži v hrnci s vodou na jídelní stůl a on ji pomocí vestavěné indukční cívky uvaří. Večer zkontrolujete, jestli maminka vzala léky, a jdete spát. Nemusíte nastavovat budík – chytrý náramek sám rozpozná, kdy vás vzbudit, abyste se cítili nejčerstvěji a zároveň nezmeškali důležitou schůzku v kalendáři.

„Budeme mít přístup ke všemu kdekoliv a z čehokoliv.“

Tohle je přítomnost nebo blízká budoucnost. Věci, které nás obklopovaly desítky let, jsou najednou jiné, „chytré“, jsou schopné s námi komunikovat, dávají informace a přijímají pokyny.

„Největší změna je jasně mobilita. Očekáváme, že budeme mít přístup ke všemu kdekoliv a z čehokoliv,“ podotýká korporátní viceprezident OEM divize Microsoftu Nick Parker. „Z vlastního počítače, z telefonu, z veřejného počítače v hotelové lobby, kde si tisknu palubní vstupenku.“

Blízká budoucnost podle Parkera bude vypadat i tak, že nejenže budou synchronizovány vaše dokumenty, ale prostředí úplně celého počítače. Když doma necháte otevřená tři okna konkrétních aplikací, po přihlášení v hotelu je uvidíte přesně v takovém stavu, v jakém jste je na domácím počítači opustili. A nebude záležet na tom, jestli je nějaká konkrétní aplikace na hotelovém počítači vůbec nainstalovaná. Vše se navíc přizpůsobí menšímu monitoru.

Nick ParkerNick Parker

Abyste využili potenciál dnešních technologií naplno, musíte mít samozřejmě přístroje, které vám to umožní. Jako moderní počítače kombinující notebook a tablet, jež vám navíc umožní používat digitální pero. Jsou tenké a výkonné. Můžete si na nich pouštět filmy, dělat videohovory, zoomovat, jejich baterie vydrží půl dne. A třeba vás taky poznají, takže už si nemusíte pamatovat otravné kombinace písmen a čísel.

„S Windows Hello můžete použít infračervenou kameru a počítač můžete odemknout jen tím, že rozezná váš obličej. A přitom se nemusíte bát, že ho někdo oklame tím, že před něj strčí vaši fotku, což se mohlo stát u méně dokonalých technologií minulosti,“ vysvětluje Parker. Technologie majitele pozná, i když má třeba monokl po pádu ze schodů nebo rvačce.

„Změna je trvalý stav.“

Pokud vás všechny tyto představy stále děsí a třeba v pracovním prostředí máte rádi konzervativno, měli byste se přestat bát a na neustálé proměny si zvykat jako na běžnou součást profesního života. Budoucnosti práce se letos věnovala třeba pražská konference Wisephora. Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, je optimistický: „Určitě byste se neměli bát změny, že přijdou nové stroje, vytlačí nás všechny z trhu a nás bude živit stát. Stroje a nové technologie nás zbavují rutiny, ulehčují nám práci a díky tomu máme i více času.“

„Změna je trvalý stav,“ míní ředitel společnosti SCIO Ondřej Šteffl. Nyní zakládá školy, které mají v těžko předvídatelném světě děti připravit na změny a naučit je vypořádávat se s nimi.

Technologie mění náš život ve všech oblastech. Summit NATO před několika týdny ve Varšavě uznal kybernetický prostor jako plnohodnotné bojiště, další operační oblast kromě vzduchu, země a vody. Příští válečný konflikt se může odehrát od počítačových obrazovek.

Nick Parker z Microsoftu to bere jako výzvu: „Microsoft vynakládá obrovské peníze i úsilí na prvotřídní zabezpečení všech produktů, naprosto si uvědomujeme rizika přesunu čím dál více aspektů práce i života do digitálního světa. Například naše cloudová řešení se ve většině příkladů ukázala jako výrazně bezpečnější, než když se firma snaží mít vše u sebe, a zabezpečení provádí sama. My obsluhujeme miliony uživatelů a zabezpečením se zabývají obrovské týmy lidí – zatímco správce necloudového řešení musí všechny potenciální hrozby neustále sledovat sám – a to přináší velkou pravděpodobnost pochybení i nehledě na profesionalitu správce.“

Technologické společnosti také zdokonalují přístroje, které kolem nás umějí vytvořit virtuální realitu téměř tak dokonalou, jako je ta skutečná. Trojrozměrné modely mění práci architektů, designérů, mění to, jak hrajeme na počítači, převrátí online nákupy oblečení, protože vám umožní si virtuální modely „vyzkoušet“ a přitom nevylézt z obýváku. Vysoká kvalita přenosu obrazu a zvuku umožňuje lékařům operovat na dálku za pomoci robotických rukou.

Budoucnost nejsou vznášedla a létající auta. Proklikejte se naším speciálem a zjistěte, co přináší.

#2026