partner-01
Alžběta Trojanová

herní novinářka

Alžběta Trojanová

Jedna z nejvýraznějších postav české videoherní scény. Začínala psaním do herních časopisů, dnes šéfuje pořadu Re-Play na stanici Prima COOL a moderuje ho, o videohrách a komiksech píše do časopisu ABC a má pravidelný sloupek v magazínu Score. V šesti letech propadla konzoli Sega Mega Drive a od té doby si vyzkoušela videohry různých žánrů. Nejvíce si ale oblíbila ty akční, RPG, střílečky a arkády.

Jak a s čím (si) nejraději hrajete?

Odmalička jsem hrála na konzolích. Moje první byla Sega Mega Drive, pak přes krátkou epizodu s PC opět konzole – Nintendo Game Cube a nakonec Xbox a PlayStation. Právě Xbox jsem si hlavně díky generaci 360 oblíbila nejvíc. Byla to skvělá konzole.

Řada lidí se v poslední době přeorientovala na PlayStation 4, ale já zůstávám věrná Xboxu. Sice to bylo po neslavném startu s konzolí Xbox One trochu těžké, ale mám pocit, že teď se to opravdu vyplácí. Jejich plány na propojování konzole a PC jsou skvělé, stejně tak vypadá zajímavě i projekt Scorpio – tedy mnohem výkonnější konzole, než je momentální generace, takže se těším!

Jak budou hry a herní platformy vypadat v roce 2026?

Momentálně se hodně mluví o virtuální realitě. Trochu si myslím, že to bude jen módní vlna, podobně jako bylo pohybové ovládání.

13507199_1257270894302440_2727925925997522445_nKdyž před lety rozjela firma Nintendo prodej konzole Wii, zpřístupnilo se najednou hraní řadě lidí. Už se nebáli ovladače, který by to nějak blokoval. Stačilo držet v ruce něco, co vypadalo jako ovladač od TV, a s ním pohybovat. Tím se celá hra ovládala. Bylo to tak jednoduché, že mohl hrát každý. Wii si dokonce kupovaly domovy důchodců pro své klienty. Se stejnou technologií rychle přišlo Sony a Microsoft, který to posunul ještě o úroveň dál. Zrušil totiž ovladače úplně. Nakonec se ale ukázalo, že to byl spíš jen chvilkový trend – popularita ovládání pomocí pohybu začala pomalu upadat.

Je tak docela možné, že podobně dopadne i virtuální realita. Na druhou stranu těžko tohle odhadovat. Svoje želízko v ohni má Facebook s jedním z největších hráčů na trhu – Oculus Rift. Je tady HTC a jejich Vive, který sleduje i pohyb člověka v prostoru, ne jen hlavy. A samozřejmě konzole – konkrétně Sony VR pro PlayStation 4. Situace je tak trochu jiná než v případě pohybového ovládání. Navíc – všechno je teprve v začátcích.

Každopádně jedno je jisté – výkon a grafické zpracování jde napřed a já se nemůžu dočkat toho, jak budou hry za pár let vypadat.

Tip Microsoftu pro ZAPÁLENÉ GAMERY:

Dell Alienware 15 Angle8Pro dokonalý požitek ze hry už nepotřebujete obrovský počítač. Ty nejlepší procesory a výkonné grafické čipy se podařilo vměstnat do notebooku Dell Allienware 15. Ani na cestách se tak nepřipravíte o požitek ze hry. A pro ty největší nadšence je nachystané i zajímavé příslušenství k dokoupení v podobě Alienware Graphics Amplifier. Tento speciální externí box, který pojme jakoukoliv desktopovou grafickou kartu, se k notebooku připojí jednoduše kabelem.

#2026