Začínal jako programátor Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně, svůj nejznámější byznys ale postavil na elektronickém zpracovávání faktur. Firma Cígler Software už od roku 1990 drží pozici předního dodavatele účetních programů a ERP systémů v Česku i na Slovensku. Na poli cloudových řešení se v posledních letech prosazuje třeba se službou iDoklad. Cígler Software dnes patří do holdingu Solitea, ve kterém Martin Cígler drží 25% podíl.
Jak se náš byznys posunul díky cloudu?
Když jsme v roce 1990 začínali, neexistoval internet ani Outlook a objednávky jsme si prvních pár let psali do sešitu. To byla naše základní evidence.
V roce 1995 jsme se v Brně stali druhou firmou, která si pořídila internet. Tehdy se ještě vůbec nedaly odhadnout jeho možnosti, byla to zkrátka nová pěkná hračka. V kanceláři nám vrněl modem a mailovali jsme si většinou s podobnými nadšenci a rozhodně ne o práci.
Patřili jsme ale mezi firmy, které dokázaly nejrychleji napsat software pro Windows. To nám umožnilo rapidní růst – bylo to přesně v okamžiku, kdy se Windows rozbíhaly a lidé se začali poohlížet po vhodném účetním systému. Kvalitně a rychle odvedená práce nám umožnila dostat se ekonomicky rychle nahoru. Začalo být jasné, že pokud držíte krok s nejmodernějšími technologiemi, jde z pohledu technologické firmy o jeden z klíčových principů pro úspěch na trhu.
S cloudem jsem se poprvé setkal v roce 2004 na školení v Dánsku, což bylo těsně poté, co Microsoft koupil Navision. Potkali jsme se tam se softwarovým architektem, který se nás zeptal, jestli víme, co to je software as a service. Ten výraz jsme tehdy slyšeli poprvé, ale hned začaly vznikat první nápady a základy toho, co děláme dnes třeba ve formě služby iDoklad. Dnes je evidentní, že cloud bude pro náš byznys větší změnou než přechod z MS DOS na Windows.
Cloud je skvělý v tom, jak zbavuje lidi starostí o výpočetní techniku. Dřív si uživatel musel na počítači vše instalovat sám a většinu procesů svým způsobem neovládal. Zato v cloudu jste okamžitě. Kdo si umí spustit prohlížeč, otevře si okno do tohoto světa a už se pak dostane kamkoliv. Jednoduchost, se kterou se dají propojovat všechny služby, přináší nové možnosti. Na partnerské konferenci Microsoftu jsem si před pár týdny koupil nový notebook a nainstalovaný jsem ho měl během pěti minut. Po spuštění jsem se přihlásil ke svým účtům na OneDrive a Dropboxu a v tu chvíli jsem už měl k dispozici všechno, co jsem potřeboval, jen jsem musel malou chvíli počkat, až se mi synchronizují data.
Nicméně nemám rád tvrzení, že vám cloud ušetří finanční prostředky. Neušetří. Výhody cloudu spočívají spíše v tom, že za investici, kterou do něj vložíte, dostanete možnosti, které byste bez něj jinak vůbec neměli. Místo financí tak ušetříte například čas.
V případě cloudu se často zmiňuje bezpečnost dat. Pokud ale nějaká firma přijde o data, většinou je to proto, že si zapomněla udělat zálohu. Nejčastější příčinou krádeže dat není zloděj na internetu, ale to, že je z firmy vynese někdo z řad zaměstnanců. V momentě, kdy data svěřím cloudu, nemusím mít obavy, že mi je někdo „vybere“, ale naopak můžu mít bezpečnější pocit – pokud mi můj počítač přestane fungovat, dostanu se k nim odjinud. Stále si ale musím hlídat základní věc, a to jsou zaměstnanci s přístupem ke cloudu a firemnímu serveru.
Z pohledu Cígler Software se pak snažíme hlavně o dvě věci – vysvětlit našim zákazníkům všechny výhody, které cloud přináší, a zároveň připravit řešení, která jsou pro cloud nativní. To je obrovská spousta práce.
Která technologie může zamíchat kartami v příštích deseti letech?
Cloud je dnes stále na počátku svého rozvoje. Podle mě teprve nastává desetiletí cloudu a v dohledné době neočekávám nástup jiné převratnější technologie. Stejně tak si nemyslím, že lidé hromadně opustí počítače a vrhnou se na tablety. Jsou zkrátka činnosti, které se bez klávesnice rozumně udělat nedají. Spisovatel na tabletu nenapíše román, stejně jako účetní na něm bude těžko evidovat všechny faktury.
Do hry se ještě víc zapojí Internet věcí. Na chytrých náramcích a inteligentních ledničkách se už teď ukazuje, že lidé mají na podobné technologie čím dál víc chuti, času i peněz. Do cloudu se tedy bude připojovat čím dál více zdrojů a možnosti, které to přinese, budou mnohem širší.
Snadno do něj dostanete jednoduché aplikace, mnohem horší je adaptovat sofistikovaná řešení typu ERP systémy (enterprise resource planning systémy – pozn. red.). V globálním měřítku budou do cloudu moci vstoupit spíš desítky než tisíce výrobců informačních systémů. Ne každý to ustojí, vývoj je totiž stále náročnější. Globalizace ale technicky přinese ještě vyšší kvalitu.
Dával bych pozor na „zneužití“ ze strany státní správy. Vládní organizace už dnes sbírají obrovské množství dat, která někdy dovedou, ale často i nedovedou použít. Centralizační snahy se mohou ještě navýšit, a to i v oblastech, kde bychom to úplně nečekali.
Tip Microsoftu pro MANAŽERY, KTEŘÍ FANDÍ TECHNOLOGIÍM:
Nemusíte být ani zdaleka takovým nadšencem pro nové technologie nebo mít kancelář v cloudu jako Martin Cígler, a přece strávíte na počítači spoustu času nejen prací. I od malého laptopu chceme víc: výkon srovnatelný s desktopem, bleskurychlé zpracování dat, bezpečnost a moderní design. Přesně tyto parametry splňuje designový HP Spectre x360, notebook a tablet v jednom s dlouhou výdrží baterie, která zajistí maximální výkon i na cestách.